Menu

Zrub-nezrub

Čo si predstavíte pod pojmom: dom z dreva?

A čo tak drevodom? Drevený dom? Montovaný dom? Zrub? Pod týmito slovnými spojeniami si každý predstaví niečo iné a každý v širokej ponuke drevených domov nájde niečo čo mu ulahodí. A práve preto sú drevené domy veľmi atraktívne na trhu s nehnuteľnosťami.Drevené konštrukcie sú pre potenciálnych kupcov atraktívne ako vzhľadom tak aj cenou. Na rozdiel od ich iných stavieb však o nich v nie je dostupných veľa informácií. Pri výbere dreveného domu ako vášho budúceho domova je teda potrebné zoznámiť sa s niektorými dôležitými aspektmi. 

Čo robí zrub zrubom a aké sú základné rozdiely medzi jednotlivými typmi domov vyrábaných z dreva sa dočítate práve v tomto článku

Podľa definície je zrub stavba vyrobená z (nahrubo) opracovaných brvien alebo hranolov. Pod pojmom zrub si väčšina ľudí predstaví krásnu stavbu z guľatiny, azda vynímajúcu sa niekde na kopčeku pri lese. Áno zruby a drevenice dnes predstavujú nielen návrat k tradíciám, ale predovšetkým aj druh moderného a veľmi zdravého bývania. Prírodný stavebný materiál, akým je drevo, prispieva k úspore nákladov na vykurovanie. Drevené steny majú výborne tepelno-technické vlastnosti a zároveň vytvárajú v interiéri veľmi zdravú klímu, pretože tzv. dýchajú, čím filtrujú vzduch prirodzenou cestou. Na výstavbu zrubov sa používa drevo, ktoré je vopred kvalitne vybrané a pripravené. Podmienkou pre výber dreva na zrub z guľatiny je približne rovnaká hrúbka. V blízkej budúcnosti plánujeme zruby z guľatiny zaradiť do našej ponuky ;) 

Avšak zrub nemusí byť len z guľainy. Zrub zrubom robí práve spôsob výstavby a typ konštrukcie, a síce vrstvenie guľatiny/hranolov na seba, čím sa budujú stabilné a pevné domy. Takže zruby sú aj krásne drevené domy a chaty ktoré máme v ponuke a sú vyrobené z rôzne hrubých opracovaných hranolov. 

Zrubová chata Versailles

Zrubové chaty z pekne opracovaných hranolov ponúkame s rôznymi hrúbkami stien a ako môžete vidieť na obrázku, ponúkame aj chaty s dvojitou obvodovou stenou. Priestor medzi stenami je vyplnený izoláciou,  a tak sú tieto krásne zrubové chaty ideálne na celoročné bývanie.

Prírodný vzhľad týchto dodá vášmu domovu moderný vzhľad s nádychom tradičnosti. Zariadenie zrubových chát je len a len na vás, či už sa budete uberať rustikálnym štýlom alebo ste skôr modernejší typ.  

Okrem zrubových chát nájdete v našej ponuke aj iné zrubové stavby ako garáže či záhradné domčeky. 

Ďalšími pánmi medzi domami sú montované drevodomy. Základný rozdiel medzi montovaným drevodom a zrubom spočíva v konštrukcii. Zatiaľ čo zruby sú zhotovené z na seba uložených hranolov prípadne brvien, konštrukcia montovaných domov je iná. A keďže obrázok povie viac než tisíc slov... 

O konštrukciách nízkoenergetických drevodomov sa dočítate v našom ďalšom článku tu. 

Zatiaľ čo zrubové domy človek pozná na prvý pohľad, montované drevodomy sú často krát na nerozoznanie od klasických murovaných domov. V porovnaní s murovanými stavbami majú drevodomy niekoľko výhod, spomedzi ktorých vyniká rýchlosť výstavby.

Drevodom Lola