Menu

Drevený altánok alebo domček pre deti? Tipy, ako si zariadiť záhradu

Nielen interiér vášho príbytku si zaslúži kopec pozornosť, prepracované detaily a útulné zariadenie. Rovnakú pozornosť, akú venujete vnútornému vybaveniu domu doprajte i exteriéru - vašej záhrade. Na trhu dostanete rôznorodé záhradné doplnky, výber je len na vás. Čoraz populárnejšie sa stáva vnímať záhradu ako druhý obytný priestor, ktorý svoje využitie nachádza najmä v lete, cez skorú jeseň a neskoršiu jar.

Ako chcete využívať záhradu?

Záhradu si môžete zariadiť podľa vašich záľub či aktuálnych preferencii. Zariadenie záhrady sa líši podľa toho či bude mať primárne úžitkový význam a chcete v nej pestovať domáce plodiny, alebo bude slúžiť ako okrasný priestor, kde túžite len oddychovať. Samozrejme, v prípade väčšej záhrady si môžete dovoliť aj kombináciu oboch. 

V okrasnej záhrade by určite nemal chýbať oddychový priestor, miesto na relax - hojdačka, záhradný domček, chatka či záhradný altánok. Prípadne i sedenie s kuchynským kútikom na grilovanie. Ak máte deti, zaručenú radosť im vyčarí, a to najmä v letných dňoch, pieskovisko, ihrisko, menší bazén či nafukovací skákací hrad. Môžete im tiež zaobstarať špeciálny záhradný domček pre deti a vytvoriť tak malé detské kráľovstvo priamo na záhrade.

Záhradný altánok - spoločník pre všetky letné aktivity 

Okrem záhradných domčekov a chatiek sa dominantou vašej záhrady môže pokojne stať i altánok. Záhradný altánok je stavba oddelená od hlavného obytného priestoru, zväčša nemá krycie steny, dokonca ani pevnú podlahu. Tvar pôdorysu môže byť štvorboký, päťboký a sedemboký, guľatého i štvorcového charakteru. Záleží len na vašom vkuse či priestore, ktorý máte na stavbu k dispozícii. Dnes sa radí k najpoužívanejším a najobľúbenejším materiálom drevo. Pôsobí harmonicky, prírodne a ľahko splynie s prostredím záhrady. 

Záhradné altánky sa hodia ako praktické posedenie na čerstvom vzduchu, priestor na príjemné raňajky či poobednú kávu. Ideálne je, že sú vhodné do každého počasia, pretože poskytujú ochranu pred dažďom, prudkým vetrom i príliš silným slnkom. 

Letné grilovačky odrazu nadobudnú úplne iný pohodový nádych. Otvorené steny vytvárajú mnoho priestoru na kreativitu. Umiestnite do altánku napríklad vírivku, čím získate ochranu pred neželaným dažďom i zvýšenie súkromia. Preto ak si nie ste istý presným využitím stavby, odporúčame vám betónový základ, ktorý bude dostatočne veľký na pohodlné používanie vírivky alebo iné aktivity.