Menu

Prečo by ste sa mali rozhodnúť pre nízkoenergetický dom?

Aké domy sa považujú za nízkoenergetické? Koľko môžete pri nizkoenergetickom dome ušetriť na energiách? To a omnoho viac sa dozviete v nasledujúcom článku, ktorý sa komplexne pozerá na tento typ bývania.

Prečo by ste sa mali rozhodnúť pre nízkoenergetické bývanie?

Klimatické zmeny a vysoké ceny energií by mali byť tými faktormi, ktoré zmenia naše zvyky v ich spotrebe. Chceme totiž zachovať našu planétu vo forme, v akej ju poznáme. Z tohto dôvodu sa montované drevodomy s vyššou úsporou energií stávajú veľmi často používané u ľudí, ktorým záleží na našej budúcnosti. Navyše po roku 2020 sa energetické normy v Európskej únii ešte sprísnia a pod veľkým drobnohľadom bude celková spotreba energie každej novej stavby.

Je jasné, že sa nájde sa aj skupina jedincov, ktorí sú v tejto oblasti veľmi skeptickí a týmto stavbám nedôverujú. Myslia si totiž, že ich životnosť nie je na dostačujúcej úrovni a nedisponujú odolnosťou voči požiarom, zemetraseniam, či iným negatívnym vplyvom počasia. Okrem toho často omielané témy sú: hmyz, hlodavce, alebo zlá akustika. To všetko sú však mýty a s montovanými domami si užijete príjemné, bezpečné a šetrné bývanie.

Čo sú to nízkoenergetické drevodomy?

Tieto budovy sú vysoko energicky výkonné, cenovo dostupné, pohodlné a najmä ekologické. Okrem toho má drevo veľmi peknú vôňu, pričom v interiéri a aj v exteriéri vytvára príjemný prírodný vzhľad. Navyše je to veľmi pevný a pružný stavebný materiál, ktorý efektívne izoluje teplo a chlad a má dlhú životnosť. Oproti betónu, kameňu, či tehlám vám dokáže ušetriť značné množstvo finančných prostriedkov. Ďalšou výhodou je, že skvelo absorbuje hluk. Nosný systém týchto domov tvoria drevené hranoly, alebo CLT panely. Celková konštrukcia sa skladá z biologicky nezávadných materiálov. Vytvorené sú v kompaktnom tvare bez výčnelkov. Montované domy využívajú k vykurovaniu tepelné zisky zo slnka. Presklené plochy sú zväčša orientované na juh. To znamená, že aj v zimnom období, počas slnečných dní sa absorbuje značné množstvo tepla.

Stavba drevodomov je časovo nenáročná, keďže trvá iba niekoľko týždňov. Pri výstavbe sa neznečisťuje životné prostredie a mnohé z použitých materiálov sú recyklovateľné. Pri výstavbe drevodomov používajú stavbári počítačom riadené stroje. Zákazníkom postačí návrh alebo projekt domu od architekta. Výrobca potom dodá kompletný projekt, ktorým zaručuje, že firma vyrobí a postaví presne to čo bolo naprojektované a vopred dokáže garantovať cenu aj kvalitu odovzdaného domu.

Ktoré domy sa považujú za nízkoenergetické?

V rôznych krajinách sú rozdielne štandardy, ktoré určujú, kedy sa jedná o nízkoenergetickú budovu a kedy nie. Podľa noriem je však určené, že ak spotreba energie na vykurovanie dosahuje hodnoty 15-50 kWh/m2 za rok, tak môžeme budovu označiť ako nízkoenergetickú. Oproti bežnému domu sa tie montované líšia aj tým, že ich spotreba tepla na vykurovanie by mala byť v porovnaní s klasickými novostavbami polovičná až tretinová.

Rozdiely stavieb podľa energetickej spotreby

Rozdelenie staviebEnergetická spotreba za rok
Nulový dom0-5 kWh/m²
Pasívny dom5-15 kWh/m²
Nízkoenergetický dom15-50 kWh/m²

Sú drevodomy dobrou investíciou?

Na začiatku je vhodné poznamenať, že dlhodobé šetrenie peňazí pomocou nízkej spotreby energie je jedna vec. Ich stavba je však taktiež cenovo výhodná záležitosť, ktorá rozhodne poteší vašu peňaženku. Odpoveď je teda ľahko zhodnotiteľná, keďže náklady na stavbu a bývanie v drevodomoch nie sú ani zďaleka na takých hodnotách ako tie pri klasických murovaných domoch.

Prečo nízkoenergetické bývanie?

To, že pomôžete prírode a svojej peňaženke sú asi tie najdôležitejšie výhody nízkoenergetického bývania, no existujú aj mnohé ďalšie plusy. Stavba takéhoto typu budov je veľmi rýchla, keďže je hotová už za pár týždňov, čo znamená skutočne mnoho ušetreného času. Navyše stavebné práce sa vykonávajú počas celého roka, a teda nemusíte mať obavu zo zlého počasia. Zemetrasenia by nemali byť taktiež problémom, keďže stavby sú vytvorené tak, aby im boli odolné. Okrem toho drevodom pohlcuje škodlivé látky, prijíma vlhkosť a uvoľňuje ju do suchého prostredia. Jeho životnosť závisí aj od kvality výstavby, či správania majiteľa.

Drevodom dokáže skutočne prežiť aj niekoľko storočí. Stačí sa pozrieť na viaceré drevené domy a chatky v Tatrách, ktoré vydržali v bezchybnom stave aj napriek úkrutným mrazom a množstvu snehu. Odolnosť voči počasiu majú rovnakú ako domy z iných materiálov. Musí však ísť o kvalitne spracované domy. Montované domy taktiež dosahujú vďaka certifikovaným materiálom vysokú mieru odolnosti voči požiarom.

Nízkoenergetický dom vs Pasívny dom

Výstavba pasívnej budovy je síce o niečo drahšia keďže odborníci vyrátali, že na jej stavbu použijete približne o 8 až 10% viac finančných prostriedkov, ako pri stavbe klasického nízkonákladového domu. Investícia sa vám však s určitosťou vráti, a to vo veľmi zaujímavých číslach.

Hlavnou črtou pasívnych domov je hrubšia izolácia, okná s lepším zasklením a kvalitnejším rámom. Nevyhnutnosťou je taktiež riadené vetranie s rekuperáciou tepla. Ďalšia vec, ktorá pomáha tomu, aby bol dom pasívny je vetracia jednotka. Ide o položku s mierne vyššou cenou, no ľudia, ktorí ju vlastnia, si ju nevedia vynachváliť. Komu by sa totiž nepáčil dostatok čerstvého a čistého vzduchu? Naše zdravie to určite poteší!

Vetracia jednotka je určená na zakomponovanie viacero typov filtrov. Tie dokážu zachytiť prach, peľové čiastočky, či iné drobné nečistoty. Astmatici, no dokonca aj ľudia, ktorí nemajú zdravotné problémy, dokážu pocítiť zlepšenia. Pri začiatkoch bývania v pasívnych domoch sa musíte naučiť vykonávať určité činnosti. Napríklad počas letných dní by ste vôbec nemali vpúšťať dovnútra vzduch. Dom sa vetrá vždy iba v noci, čo znamená prísun sviežeho vzduchu a taktiež kvalitný spánok.

Pri stavbe ide o správnu orientáciu budovy. Tá totiž určuje celkovú finálnu kvalitu domu. Okrem orientácie je dôležitá aj celková vízia investora, práca architekta a stavebnej firmy. Dôležitý krok, ktorý môže niektorých ľudí odradiť je fakt, že stavba by sa mala dokončiť naraz. Ak ste teda mali v zámere stavbu realizovať postupne, tak to s určitosťou neodporúčame.

Ak vás nízkoenergetické bývanie zaujalo, pozrite sa na našu ponuku nízkoenergetických dredovomov.