Menu

Kvalitné záhradné domčeky? Takto ich spoznáte

Pustili ste sa na cestu hľadania kvalitného záhradného domčeka, ktorý vám vydrží dlhé roky a bude si vyžadovať minimálne náklady na servis a udržiavanie? Neľahká úloha, a práve preto sme sa rozhodli zdieľať naše skúsenosti a otvoriť menšiu článkovú debatu o tom, ako môžeme spoznať kvalitný záhradný domček.

Z čoho sa vyrábajú záhradné domčeky? 

Jedným z najkľúčovejších ukazovateľov, podľa ktorých si môžete vyberať záhradný domček, sú použité materiály. V prvom momente sa musíte rozhodnúť či si idete kupovať domček z dreva, plechu alebo plastu. Výber materiálu by mal odrážať účel, na ktorý domček potrebujete a či plánujete domček po nejakej dobe vymeniť alebo chcete, aby vám dlho vydržal. 

Plastové domčeky sú asi najmenej trvácne, pretože plast sa rýchlo v prostredí záhrady opotrebuje. Na chránenom mieste sa životnosť určite zvyšuje, no stále môžete rátať s domčekom iba na krátke obdobie. Na druhej strane sú asi najlacnejšou alternatívou. 

Plechové domčeky sú o čosi odolnejšie a ich životnosť (podľa kvality plechu) môže byť 10 a viac rokov. Výhodou je odolnosť plechu. Pri kvalitnom nátere a dobrom spracovaní vám domček bude dlho slúžiť. Problematickým pri plechových domčekoch býva letné obdobie. Kvôli nepriedušnosti materiálu sa vzduch v domčeku veľmi nehýbe. Keď sa slnko priamo oprie na domček, teplota vo vnútri rapídne stúpa. 

V neposlednom rade máme záhradné domčeky z dreva sú obľúbenou voľbou, ak je vaše hľadanie zamerané na kvalitu a dlhú životnosť. Ponúkajú asi najširšiu škálu produktov, od domčekov na náradie, cez suché vonkajšie toalety až po záhradné chatky. Zo spomínaných sú určite drahšou alternatívou, no z hľadiska pomeru ceny a životnosti, sú určite najvýhodnejšie. V neposlednom rade sa pekne vynímajú v exteriéroch, doplňujú záhradu, a tak plnia nie len praktickú funkciu (napr. úložisko), ale aj estetickú. 

dreveny zahradny domcek z Polska, ako vybrat zahradny domcek

Kvalita materiálu môže odpovedať jeho pôvodu

Povedzme, že ste sa rozhodli pre určitý materiál, napríklad drevo a idete kupovať domček. Odporúčame vám, dať si námahu a zistiť, aký konkrétny materiál je použitý na diely. Dôležitý je aj výrobca dielov, pretože drevo, ktoré má mať dlhú životnosť, musí byť dôkladne vyberané a následne kvalitne spracované. Drevo by malo byť riadne vysušené a opracované, aby materiál bol čo najodolnejší. Mnohokrát sme sa stretli s tým, že drevené záhradné domčeky z Poľska nevykazovali dostatočnú kvalitu a dôsledné spracovanie. Zákazníci tak veľakrát skončili so zlou skúsenosťou. Záhradné domčeky z Poľska sú síce v nižšej cenovej kategórií, no odrazí sa to na kvalite. Pri snahe zatlačiť cenu čo najnižšie 

Rozhoduje cena? Sú drahé záhradné domčeky kvalitnejšie? 

Ako spoznať, čo je dobrá cena vs. prestrelená cena? Pretože každý súhlasne prikývneme na to, že vysoká cena nie vždy znamená kvalitu. Pri záhradných domčekoch je cena odrazom najmä 3 základných vecí - materiálu, spracovania a manipulácie s tovarom, teda preprava a všetko, čo obnáša. Ak dodávatelia či výrobcovia tlačia cenu dole, väčšinou to nie je z prepravy, ale práve z kvality materiálu a spracovania. Prestrelenú cenu odhalíte ťažšie, ale dá sa to. Pýtajte sa. Aké materiály boli použité? Ako dlho je už výrobca na trhu? Aká dlhá je záruka na domček? Akým systémom sa domček skladá? Poskytuje predajca aj nejaké doplnkové služby? 

Doplnkové služby od dodávateľa

Nie je to pravidlom, ale väčšinou dodávateľom záhradných domčekov, ktorí poskytujú aj dodatočné služby, ako napríklad skladanie domčeka, predĺžená záruka, povrchová úprava a niektorí dokonca aj servis, môžete viac dôverovať. Signalizujú, že dodávateľ pozná produkty, ktoré predáva, dôveruje im a vie najlepšie, ako s nimi pracovať a udržiavať ich.

Dúfame, že vás článok aspoň trochu nasmeroval správnym smerom. V prípade, že máte ďalšie otázky, môžete nám zavolať alebo napísať. Radi vám poradíme.